»Ni se dobro raziskalo, kje ti ljudje, ki so bili izbrisani, pravzaprav so. Tako da lahko le sklepamo, da je večina tistih z neurejenim statusom v tujini, nekaj pa še tukaj, in ni izključeno, da se bo še kdo javil.«
»Jeseni letos zaradi odlašanja z ureditvijo statusa izbrisanih vložil novo tožbo«
»S peticijo zahtevamo, da se vsem izbrisanim omogoči vzpostavitev statusov stalnega prebivališča, saj še danes, po 31 letih, v Sloveniji živijo ljudje, ki si niso mogli urediti niti začasnega prebivališča. Tudi zakon o odškodninah ni pravično naslovil vseh izbrisanih.«
»Opravičilu navkljub si več kot polovici izbrisanih še ni uspelo urediti statusa oziroma niso prejeli odškodnine. Tudi zato smo konec leta v sodelovanju z Mirovnim inštitutom sprožili novo peticijo, s katero oblasti pozivamo k čimprejšnji pripravi zakonskih ukrepov, ki bodo omogočili povrnitev statusa in popravo krivic vsem izbrisanim.«
»Ampak nismo se dali in se še zdaj borimo in ne bomo nehali, dokler bo sleherni izbrisan v Sloveniji.«
»Tudi 32 let po izbrisu se oblasti ne zmenijo za pozive izbrisanih in priporočila civilne družbe in mednarodnih teles za človekove pravice. Krivice ostajajo nepopravljene: približno polovici izbrisanih država ni povrnila statusa stalnega prebivalca ali jim omogočila odškodnine.«
»To priznanje naj nam bo v spodbudo za naprej, kajti izbrisa še ni konec, pravice izbrisanih še niso urejene.«
»Zanimalo me je predvsem, kdo je bil ta misteriozen človek, kaj je naredil in zakaj je bil za določen čas izbrisan iz zgodovine.«
»Žal gospod Tešanović ni bil edini, v podobnih razmerah trenutno živi še nekaj izbrisanih, in z vsakodnevnimi stiskami izbrisanih in pravnimi slepimi ulicami se soočajo socialne delavke in delavci po vsej državi.«
»Seznama izbrisanih ne vodimo, saj je trenuten register še arhaičen in ne zaznava izbrisov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju